Kiedy stal narzędziowa, a kiedy diamenty? Wybór wiertła do pracy z betonem

Beton jest jednym z najtrudniejszych materiałów do pracy przy wierceniu. Wybór właściwego wiertła jest więc ważniejszy nawet od doboru odpowiedniej mocy wiertarki. Źle wybrane wiertło uniemożliwi wykonanie otworów nawet najmocniejszym elektronarzędziem.

Wiertła do betonu do domowego użytku

Do wiercenia otworów w betonie (link) i kamieniu powinno się stosować wiertła widiowe. Posiadają one spiralę z pojedynczym rowkiem. Do najtańszych należą wiertła ze stali narzędziowej. Ich średnica waha się od 3 do ok. 32mm. Najczęściej wykorzystuje się je do prac domowych. Nie jest jednak zalecane stosowanie tego typu wierteł powyżej 20mm średnicy.

Wiertła do specjalistycznej pracy

Wiertła o większych średnicach wymagają bardzo dobrej jakości mocowania i jak najmniejszych drgań w trakcie pracy. Dlatego do pracy z nimi powinno się używać wiertarek i młotów wyższej jakości.
Kiedy będziemy wiercić w bardzo twardym żelbecie, betonie lub w kamieniu warto zdecydować się na zakup wzmacnianych wierteł – diamentowych lub z węglików spiekanych. Jeden i drugi rodzaj nadaje się do pracy z bardzo twardymi materiałami i dają możliwość precyzyjnego kruszenia i wiercenia z wykorzystaniem udaru.

Wiertła ze stali narzędziowej są opcją dużo tańszą, jednak w zupełności wystarczającą do domowego użytku. Kiedy jednak będziemy musieli wywiercić wiele otworów w twardych materiałach, takich jak kamień czy beton zbrojony warto zdecydować się na zakup wierteł diamentowych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *